Hallintoneuvosto

Lihakunnan hallintoneuvostoon kuuluu kaksikymmentä (20) jäsentä, jotka valitaan toimiinsa neljäksi vuodeksi kerrallaan. Mikäli hallintoneuvostosta jäsen nousee hallitukseen, täydennetään hallintoneuvosto seuraavassa edustajiston kokouksessa. Hallintoneuvoston jäsenen toimikausi alkaa heti edustajiston kokouksen päätyttyä ja jatkuu sen varsinaisen edustajiston kokouksen päättymiseen saakka, joka pidetään vaalin jälkeisenä neljäntenä kalenterivuonna. Hallintoneuvoston kutsuu koolle hallintoneuvoston puheenjohtaja tai hänen estyneenä ollessaan varapuheenjohtaja.

Hallintoneuvoston tavoitteena on kokoontua 3-4 kertaa vuodessa.

Hallintoneuvoston kolmesta jäsenestä koostuu myös Lihakunnan hallinnon tarkastusvaliokunta (2019):

  • Kaisa Huttunen (toimii tämän vuoden puheenjohtajana)
  • Jussi Joki-Erkkilä
  • Jari Kajan

lihakunnan_hallintoneuvosto.jpg

Hallintoneuvoston jäsenet  
Huttunen Kaisa, Kiuruvesi

Huttunen Kaisa, Kiuruvesi

050 325 9773

kaisa.huttunen@aittomaentila.com

maitotila

 
Joensuu Sauli, Raahe

Joensuu Sauli, Raahe

040 560 7948

sauli.joensuu@olkijoenmetalli.net

nautatila

 
Joki-Erkkilä Jussi, Kalajoki

Joki-Erkkilä Jussi, Kalajoki

040 581 5938

jj-e@kotinet.com

sikatila

 
Kajan Jari, Kuopio

Kajan Jari, Kuopio

040 736 0035

jari.kajan@laskentakajan.fi

nautatila

 
Kemppainen Jouni, Ristijärvi

Kemppainen Jouni, Ristijärvi

040 510 7857

jouni@kemppainen.org

sikatila

 
Lapatto Vesa, Savitaipale

Lapatto Vesa, Savitaipale

050 574 1075

vesa.lapatto@pp.inet.fi

maitotila

 
Leskinen Jari, Kuopio

Leskinen Jari, Kuopio

0400 804 845

jari.leskinen@luukku.com

nautatila

 
Miettinen Asko, Joensuu

Miettinen Asko, Joensuu

040 732 7388

asko.miettinen@telemail.fi

maitotila

 
Moilanen Heikki, Suomussalmi

Moilanen Heikki, Suomussalmi

040 567 8920

heikki.moi@gmail.com

nautatila

 
Ojala Pekka, Kuusamo

Ojala Pekka, Kuusamo

0400 179 218

pekkaojala@hotmail.fi

maitotila

 
Ojantakanen Jukka, Siikalatva

Ojantakanen Jukka, Siikalatva

040 738 4375

ojantakanen@hotmail.com

maitotila

 
Parvinen Vesa, Parikkala

Parvinen Vesa, Parikkala

0500 177 267

vesa.parvinen@gmail.com

maitotila

 
Posio Marko, Posio

Posio Marko, Posio

0400 124 839

marko.posio@pp.inet.fi

nautatila

 
Pöyhönen Ari, Suonenjoki

Pöyhönen Ari, Suonenjoki

040 830 4998

aripoyhone@gmail.com

sikatila

 
Rikkola Jaakko, Utajärvi

Rikkola Jaakko, Utajärvi

040 746 9838

jaakko.rikkola@gmail.com

nautatila

 
Söderström Anne-Mari, Tornio

Söderström Anne-Mari, Tornio

0400 190 319

sammalhovi@sammalhovi.fi

maitotila

 
Toivanen Mikko, Juankoski

Toivanen Mikko, Juankoski

050 358 3426

mikko-toivanen@hotmail.com

nauta- ja maitotila

 
Varis Matti, Liperi

Varis Matti, Liperi

040 578 1590

matti.varis59@gmail.com

nautatila

Hallintoneuvoston puheenjohtaja  
Halonen Jyrki, Reisjärvi

Halonen Jyrki, Reisjärvi

0400 509 643

jyrki.halonen@atria.com

nautatila

Hallintoneuvoston varapuheenjohtaja  
Kaikkonen Jukka, Kuopio

Kaikkonen Jukka, Kuopio

0440 932 064

jukka.kaikkonen@atria.com

nautatila