Edustajisto

Lihakunnan jäsenten päätösvaltaa käyttää jäsenten keskuudesta vaalipiireittäin valittu edustajisto, johon kuuluu viisikymmentä (50) edustajaa. Osuuskunnan alueen jakamisen vaalipiireihin ja valittavien edustajien lukumäärän vahvistaa hallintoneuvosto.

Edustajiston tavoitteena on kokoontua 1-2 kertaa vuodessa.

EDUSTAJISTON VALINTA

Edustajat valitaan osuuskunnan vaalijärjestyksessä määrätyllä tavalla suhteellista vaalitapaa noudattaen äänestyksellä postin, sähköpostin tai internetin välityksellä. Edustajat valitaan neljäksi vuodeksi. Edustajien toimikausi alkaa heti, kun vaalin tuloksesta on vaalijärjestyksen mukaisesti ilmoitettu. Seuraavat Lihakunnan edustajiston vaalit on vuonna 2024.

ALUETOIMIKUNNAT

Lihakunnan jokaisella vaalialueella toimii aluetoimikunta, joka koostuu kunkin alueen hallinnon jäsenistä. Aluetoimikunta kokoontuu vähintään kerran vuodessa.  

Keväällä 2020 valitusta edustajistosta valitaan aluetoimikuntien puheenjohtajat ja sihteerit marraskuussa 2020.

  Puheenjohtaja Sihteeri
SAVO    
POHJOIS-KARJALA    
KAINUU    
POHJANMAA    
ROVANIEMI    
KESKI- JA KAAKKOIS-SUOMI    
Kainuu  
Kemppainen Rauno, Hyrynsalmi

Kemppainen Rauno, Hyrynsalmi

050 527 1907

rauno.kemppainen2@gmail.com

maitotila

 
Pikkarainen Antti, Kuhmo

Pikkarainen Antti, Kuhmo

050 305 2645

antti.o.pikkarainen@gmail.com

nautatila

 
Ronkainen Markku, Paltamo

Ronkainen Markku, Paltamo

0400 187 700

iivaara@gmail.com

nautatila

 
Tolonen Pirkka, Suomussalmi

Tolonen Pirkka, Suomussalmi

050 372 8282

pirkka.tolonen@luukku.com

maitotila

Keski- ja Kaakkois-Suomi  
Hippala Matti, Kotka

Hippala Matti, Kotka

0400 955 241

matti.hippala@kymp.net

maitotila

 
Jaatinen Lauri, Toivakka

Jaatinen Lauri, Toivakka

0400 648 985

laurijaatinen1@gmail.com

nautatila

 
Mattila Kalle, Mikkeli

Mattila Kalle, Mikkeli

050 526 2591

kalle.mattila@lemettila.fi

emotila

 
Nykänen Mikko, Rantasalmi

Nykänen Mikko, Rantasalmi

050 326 3724

roppola@roppola.com

maitotila

 

Roni Juha, Lappeenranta

050 369 4073

ronijuha00@gmail.com

nautatila

Pohjanmaa  
Ahlholm Anu, Kärsämäki

Ahlholm Anu, Kärsämäki

050 594 6001

anuahlholm@outlook.com

maitotila

 
Ilola Tarmo, Reisjärvi

Ilola Tarmo, Reisjärvi

040 418 1377

tarmo.ilola@suomi24.fi

maitotila

 
Isoherranen Antti, Haapajärvi

Isoherranen Antti, Haapajärvi

044 209 6648

antti.isoherranen@elisanet.fi

sikatila

 
Junttila Elina, Nivala

Junttila Elina, Nivala

040 760 2558

elina.junttila@huitinholstein.net

maitotila

 
Kallio Matias, Siikajoki

Kallio Matias, Siikajoki

045 850 7994

matu.kal@hotmail.com

sikatila

 
Kangas Olli, Nivala

Kangas Olli, Nivala

044 323 8718

okangas@gmail.com

maitotila

 
Karjalainen Esa, Vaala

Karjalainen Esa, Vaala

0400 584 612

esa68.karjalainen@gmail.com

nautatila

 
Keränen Veli-Jaakko, Muhos

Keränen Veli-Jaakko, Muhos

0400 642 094

keranen.jaakko@gmail.com

nautatila

 
Kylmäaho Antti, Kestilä

Kylmäaho Antti, Kestilä

050 539 3441

antti.kylmaaho@hotmail.com

maitotila

 
Luukinen Hanna, Liminka

Luukinen Hanna, Liminka

045 679 1104

hannaluukinen@hotmail.com

maitotila

 
Nuorala Päivi, Kalajoki

Nuorala Päivi, Kalajoki

044 046 0861

paivi.nuorala@kotinet.com

maito

 
Ruuttula Antti, Sievi

Ruuttula Antti, Sievi

050 306 7181

antti.ruuttula.ar@gmail.com

nautatila

Pohjois-Karjala  
Jormanainen Ilmo, Tohmajärvi

Jormanainen Ilmo, Tohmajärvi

050 359 9269

ilmojormanainen@gmail.com

maitotila

 
Makkonen Henri, Rääkkylä

Makkonen Henri, Rääkkylä

050 544 4689

makkonen99@hotmail.com

nautatila

 
Nevalainen Heidi, Juuka

Nevalainen Heidi, Juuka

044 372 8711

heidi.nevalainen84@gmail.com

nautatila

 
Pennanen Pasi, Liperi

Pennanen Pasi, Liperi

0400 957 180

kaitanurmi@suomi24.fi

maito-/nautatila

 
Romppanen Ilkka, Kitee

Romppanen Ilkka, Kitee

040 564 8735

ilkka.romppanen.ir@gmail.com

nautatila

 
Willman Jaakko, Joensuu

Willman Jaakko, Joensuu

050 304 5141

jaakko.willman@gmail.com

nautatila

Pohjois-Suomi  

Harju Jouni, Salla

040 572 8783

jouni.harju83@gmail.com

maitotila

 

Katisko Veli-Matti, Ylitornio

040 536 7935

vm_77@netti.fi

nautatila

 
Piekkari Marko, Kittilä

Piekkari Marko, Kittilä

040 735 4871

marko.piekkari@gmail.com

nautatila

 
Pulkkanen Tuomo, Kuusamo

Pulkkanen Tuomo, Kuusamo

040 578 6796

tuomo.pulkkanen@niskalantila.fi

nautatila

 
Selkälä Juha, Rovaniemi

Selkälä Juha, Rovaniemi

0400 616 493

juha-matti.selkala@pp.inet.fi

maitotila

 

Timonen Marko, Tornio

040 572 4582

m.o.timonen@luukku.com

nautatila

 
Turpeinen Hemmo, Taivalkoski

Turpeinen Hemmo, Taivalkoski

044 542 5321

hemmotur@gmail.com

maitotila

 
Törmänen Pekka, Pudasjärvi

Törmänen Pekka, Pudasjärvi

040 535 5834

pekka.tormanen@gmail.com

nautatila

Savo  
Anttonen Juho, Joroinen

Anttonen Juho, Joroinen

0400 846 442

anttonen@koivukummuntila.com

nautatila

 
Hakulinen Veli-Tuomas, Pielavesi

Hakulinen Veli-Tuomas, Pielavesi

040 730 2355

tuomas.hakulinen@hotmail.com

maitotila

 
Hall Hans, Leppävirta

Hall Hans, Leppävirta

0400 951 074

lievolanmaitotila@gmail.com

maitotila

 
Heiskanen Lassi, Vieremä

Heiskanen Lassi, Vieremä

040 559 1695

lassi.heiskanen@outlook.com

maitotila

 
Korhonen Tuomo, Kuopio

Korhonen Tuomo, Kuopio

0440 540 018

ruuskalanmaki@elisanet.fi

maitotila

 
Kurtelius Lauri, Sonkajärvi

Kurtelius Lauri, Sonkajärvi

040 504 1634

lauri.kurtelius@meili.fi

sikatila

 
Metros Mervi, Kuopio

Metros Mervi, Kuopio

044 377 7085

mervimetros@hotmail.com

nautatila

 
Nieminen Juha, Kiuruvesi

Nieminen Juha, Kiuruvesi

040 728 4859

juha1nieminen@gmail.com

nautatila

 
Nousiainen Markus, Pielavesi

Nousiainen Markus, Pielavesi

050 535 9029

manupost@gmail.com

maitotila

 
Pekkarinen Ville, Kuopio

Pekkarinen Ville, Kuopio

0400 384 104

ville.pekkarinen@dnainternet.net

nautatila

 
Piippo Mikko, Lapinlahti

Piippo Mikko, Lapinlahti

040 733 2126

alapiha@gmail.com

nautatila

 
Riekkinen Maarit, Kuopio

Riekkinen Maarit, Kuopio

050 413 6399

maarit.riekkinen@dnainternet.net

maitotila

 
Savolainen Lassi, Sonkajärvi

Savolainen Lassi, Sonkajärvi

040 554 5034

lassi.savolainen@pp.inet.fi

nautatila

 
Tossavainen Juha, Rautalampi

Tossavainen Juha, Rautalampi

040 548 4049

juha.tossavainen72@gmail.com

nautatila

 
Väänänen Ruurikki, Iisalmi

Väänänen Ruurikki, Iisalmi

050 322 5256

ruurikki84@gmail.com

nautatila