Edustajisto

Lihakunnan jäsenten päätösvaltaa käyttää jäsenten keskuudesta vaalipiireittäin valittu edustajisto, johon kuuluu viisikymmentä (50) edustajaa. Osuuskunnan alueen jakamisen vaalipiireihin ja valittavien edustajien lukumäärän vahvistaa hallintoneuvosto.

Edustajiston tavoitteena on kokoontua 1-2 kertaa vuodessa.

EDUSTAJISTON VALINTA

Edustajat valitaan osuuskunnan vaalijärjestyksessä määrätyllä tavalla suhteellista vaalitapaa noudattaen äänestyksellä postin, sähköpostin tai internetin välityksellä. Edustajat valitaan neljäksi vuodeksi. Edustajien toimikausi alkaa heti, kun vaalin tuloksesta on vaalijärjestyksen mukaisesti ilmoitettu. Seuraavat Lihakunnan edustajiston vaalit on vuonna 2020.

ALUETOIMIKUNNAT

Lihakunnan jokaisella vaalialueella toimii aluetoimikunta, joka koostuu kunkin alueen hallinnon jäsenistä. Aluetoimikunta kokoontuu vähintään kerran vuodessa.  

  Puheenjohtaja Sihteeri
SAVO Petri Natunen Mirva Liimatainen
POHJOIS-KARJALA Rauli-Jan Albert Heidi Nevalainen
KAINUU Markku Ronkainen Tiina Mäkäräinen
POHJANMAA Esa Karjalainen Veli-Jaakko Keränen
ROVANIEMI Auvo Määttä Matti Pöykkö
KESKI- JA KAAKKOIS-SUOMI Vesa Lapatto Vesa Lapatto
Kainuu  

Mäkäräinen Tiina, Puolanka

040 745 2220

makarainen.tiina@gmail.com

maitotila

 
Pikkarainen Antti, Kuhmo

Pikkarainen Antti, Kuhmo

050 305 2645

antti.o.pikkarainen@gmail.com

nautatila

 
Ronkainen Markku, Paltamo

Ronkainen Markku, Paltamo

0400 187 700

iivaara@gmail.com

nautatila

 
Tolonen Pirkka, Suomussalmi

Tolonen Pirkka, Suomussalmi

050 372 8282

pirkka.tolonen@luukku.com

maitotila

Keski- ja Kaakkois-Suomi  
Hippala Matti, Kotka

Hippala Matti, Kotka

0400 955 241

matti.hippala@kymp.net

maitotila

 
Kauppinen Piia, Konnevesi

Kauppinen Piia, Konnevesi

040 754 2268

piia_kauppinen@hotmail.com

nautatila

 

Kekkonen Minna, Mikkeli

044 327 1430

maitotila

 
Ranta Antti, Sulkava

Ranta Antti, Sulkava

050 567 4165

ranta.antti67@gmail.com

nautatila

 

Roni Juha, Lappeenranta

050 369 4073

ronijuha00@gmail.com

nautatila

Pohjanmaa  
Ahlholm Anu, Kärsämäki

Ahlholm Anu, Kärsämäki

050 594 6001

anuahlholm@outlook.com

maitotila

 
Erkkilä Ossi, Nivala

Erkkilä Ossi, Nivala

040 758 7124

ossi.erkkila@kotinet.com

nautatila

 
Hallikainen Pekka, Oulu

Hallikainen Pekka, Oulu

0400 378 299

pekka.hallikainen@pp2.inet.fi

maitotila

 

Heikkilä Hannu, Kalajoki

040 726 3427

hannu.heikkila@kotinet.com

sikatila

 
Isoherranen Antti, Haapajärvi

Isoherranen Antti, Haapajärvi

044 209 6648

antti.isoherranen@elisanet.fi

sikatila

 
Isopahkala Juho, Kalajoki

Isopahkala Juho, Kalajoki

0400 380 661

j.isopahkala@kotinet.com

nautatila

 
Karjalainen Esa, Vaala

Karjalainen Esa, Vaala

0400 584 612

esa68.karjalainen@gmail.com

nautatila

 
Keränen Veli-Jaakko, Muhos

Keränen Veli-Jaakko, Muhos

0400 642 094

keranen.jaakko@gmail.com

nautatila

 

Pirkola Anni, Pyhäjoki

044 259 9799

anni.pirkola@saunalahti.fi

sikatila

 
Ruuttula Antti, Sievi

Ruuttula Antti, Sievi

050 306 7181

antti.ruuttula.ar@gmail.com

nautatila

 

Sutela Heikki, Lumijoki

0400 711 271

heikki.sutela@mail.suomi.net

maitotila

 
Törmikoski Jari, Raahe

Törmikoski Jari, Raahe

040 537 4938

jari.tormikoski@hotmail.com

maitotila

Pohjois-Karjala  
Albert Rauli-Jan, Valtimo

Albert Rauli-Jan, Valtimo

040 552 9147

rauli.albert@vanhakorpi.fi

nautatila

 
Makkonen Henri, Rääkkylä

Makkonen Henri, Rääkkylä

050 544 4689

makkonen99@hotmail.com

nautatila

 
Nevalainen Heidi, Juuka

Nevalainen Heidi, Juuka

044 372 8711

heidi.nevalainen84@gmail.com

nautatila

 

Pennanen Pasi, Liperi

0400 957 180

kaitanurmi@suomi24.fi

maito-/nautatila

 
Romppanen Ilkka, Kitee

Romppanen Ilkka, Kitee

040 564 8735

ilkka.romppanen.ir@gmail.com

nautatila

 
Tanskanen Juha, Polvijärvi

Tanskanen Juha, Polvijärvi

040 500 9716

juhatanskanen1@gmail.com

nautatila

Rovaniemi  
Kannala Timo, Ylitornio

Kannala Timo, Ylitornio

040 586 4944

timo.kannala@pp.inet.fi

nautatila

 
Määttä Auvo, Kuusamo

Määttä Auvo, Kuusamo

0440 707 078

auvo.xx@luukku.com

nautatila

 

Piekkari Marko, Kittilä

040 735 4871

marko.piekkari@gmail.com

nautatila

 
Pöykkö Matti, Rovaniemi

Pöykkö Matti, Rovaniemi

050 585 8908

mattijaana@luukku.com

maitotila

 
Seppänen Elina, Sodankylä

Seppänen Elina, Sodankylä

040 553 2900

ejseppanen@gmail.com

nautatila

 

Tapojärvi-Lompolo Hanne, Muonio

040 726 2695

hannetapo@luukku.com

nautatila

 

Timonen Marko, Tornio

040 572 4582

m.o.timonen@luukku.com

nautatila

 
Turpeinen Juha, Taivalkoski

Turpeinen Juha, Taivalkoski

041 595 0271

juhap.turpeinen@luukku.com

maitotila

Savo  
Heiskanen Lassi, Vieremä

Heiskanen Lassi, Vieremä

040 559 1695

lassi.heiskanen@outlook.com

maitotila

 
Jäntti Kari, Suonenjoki

Jäntti Kari, Suonenjoki

040 728 7830

kari.jantti@gmail.com

maitotila

 
Korhonen Tuomo, Kuopio

Korhonen Tuomo, Kuopio

0440 540 018

ruuskalanmaki@elisanet.fi

maitotila

 
Kurtelius Lauri, Sonkajärvi

Kurtelius Lauri, Sonkajärvi

040 504 1634

lauri.kurtelius@meili.fi

sikatila

 

Kämäräinen Hannu, Kiuruvesi

040 515 2161

hannutkamarainen@gmail.com

sikatila

 
Liimatainen Mirva, Tervo

Liimatainen Mirva, Tervo

0400 767 692

mirva.liimatainen@gmail.com

maitotila

 
Murtorinne Pekka, Iisalmi

Murtorinne Pekka, Iisalmi

040 594 3876

janisviidantila@meili.fi

maitotila

 
Natunen Petri, Joroinen

Natunen Petri, Joroinen

040 734 3400

petri.natunen@pp.inet.fi

maitotila

 
Nevalainen Antti, Lapinlahti

Nevalainen Antti, Lapinlahti

044 288 6670

info@nevalanmaatila.fi

nautatila

 
Nieminen Juha, Kiuruvesi

Nieminen Juha, Kiuruvesi

040 728 4859

juha1nieminen@gmail.com

nautatila

 
Nousiainen Markus, Pielavesi

Nousiainen Markus, Pielavesi

050 535 9029

manupost@gmail.com

maitotila

 
Oinonen Maria, Siilinjärvi

Oinonen Maria, Siilinjärvi

040 772 8921

maria.oinonen@outlook.com

nautatila

 

Pakarinen Harri, Rautalampi

040 530 0164

harri.pakarinen@pp1.netsor.fi

nautatila

 
Pekkarinen Ville, Kuopio

Pekkarinen Ville, Kuopio

0400 384 104

ville.pekkarinen@dnainternet.net

nautatila

 
Savolainen Lassi, Sonkajärvi

Savolainen Lassi, Sonkajärvi

040 554 5034

lassi.savolainen@pp.inet.fi

nautatila