Edustajisto

Itikka osuuskunnan jäsenten päätösvaltaa käyttää jäsenten keskuudesta vaalipiireittäin valittu edustajisto. Itikka osuuskunnan edustajistoon kuuluu 40 edustajaa. Osuuskunnan alueen jakamisen vaalipiireihin ja valittavien edustajien lukumäärän vahvistaa hallintoneuvosto.

Edustajiston tavoitteena on kokoontua 1-2 kertaa vuodessa.

 

EDUSTAJISTON VALINTA

Edustajat valitaan osuuskunnan vaalijärjestyksessä määrätyllä tavalla suhteellista vaalitapaa noudattaen äänestyksellä postin tai Internetin välityksellä. Edustajat valitaan neljäksi vuodeksi kerrallaan. Edustajien toimikausi alkaa heti, kun vaalin tuloksesta on vaalijärjestyksen mukaisesti ilmoitettu.

 

Järviseutu-Suomenselkä  
Alatalo Matti, Soini

Alatalo Matti, Soini

0400 166 401

matti.alatalo@pp8.inet.fi

nautatila

 
Hietaniemi Timo

Hietaniemi Timo

0400 928 353

hietaniemi.timo@gmail.com

nautatila

 
Kangasaho Seija, Vimpeli

Kangasaho Seija, Vimpeli

0400 604 211

heikki.kangasaho@pp1.inet.fi

maitotila

 
Kraatari Mikko, Lappajärvi

Kraatari Mikko, Lappajärvi

040 572 7058

mikko.kraatari@gmail.com

nautatila

 
Mäki-Pollari Tellervo, Alavus

Mäki-Pollari Tellervo, Alavus

040 545 3211

tellervomp@gmail.com

maitotila

 
Pajala Ville, Alajärvi

Pajala Ville, Alajärvi

045 651 5024

villepajala86@gmail.com

nautatila

 
Saarijärvi Mikko, Evijärvi

Saarijärvi Mikko, Evijärvi

050 357 9297

mikko.saarijarvi@netikka.fi

nautatila

Mellersta Österbotten  
Alanko Ismo, Perho

Alanko Ismo, Perho

040 755 0699

ismo.alanko@pp.inet.fi

nautatila

 
Anttila Juha, Veteli

Anttila Juha, Veteli

040 962 5998

juha.anttila@veteli.fi

nautatila

 
Mäki-Asiala Jere, Toholampi

Mäki-Asiala Jere, Toholampi

040 725 6510

jmakiasiala@gmail.com

maitotila

 
Paavola Johanna, Kaustinen

Paavola Johanna, Kaustinen

040 583 6803

linnunmaitoa@gmail.com

maitotila

 
Pietilä Teemu, Kokkola

Pietilä Teemu, Kokkola

040 559 1286

pietilantila566@gmail.com

maitotila

 
Saarela Ville, Veteli

Saarela Ville, Veteli

040 735 3137

ville.saarela@gmail.com

maitotila

 
Salmén Hanna, Kannus

Salmén Hanna, Kannus

050 338 5219

hanna.nybacka@hotmail.com

nautatila

Sydösterbotten, mellersta delen  
Fält Kalle, Ilmajoki

Fält Kalle, Ilmajoki

0400 269 026

kalle_falt@hotmail.com

maitotila

 
Iso-Tuisku Lotta, Ilmajoki

Iso-Tuisku Lotta, Ilmajoki

040 717 2226

lotta.airila@gmail.com

sikatila

 
Knuuttila Tomi, Ilmajoki

Knuuttila Tomi, Ilmajoki

050 406 2660

t.knuuttila@gmail.com

broileritila

 
Kortesmäki Matti, Seinäjoki

Kortesmäki Matti, Seinäjoki

040 515 3462

matti.kortesmaki@netikka.fi

broileritila

 
Latvala Vesa K, Seinäjoki

Latvala Vesa K, Seinäjoki

040 550 7694

vesa.k@latvalanmaatila.fi

sikatila

 
Nortunen Ari, Seinäjoki

Nortunen Ari, Seinäjoki

040 758 1199

ari.nortunen@hotmail.com

nautatila

 
Perälä Riina, Ilmajoki

Perälä Riina, Ilmajoki

040 861 2610

riinaperala@outlook.com

maitotila

 
Rintaniemi Samu, Lapua

Rintaniemi Samu, Lapua

0400 903 431

s.rintaniemi@gmail.com

nautatila

 
Sandelin Petter, Seinäjoki

Sandelin Petter, Seinäjoki

0400 227 755

sandelin.petter@gmail.com

broileritila

 
Sarkaranta Juha-Matti, Kauhava

Sarkaranta Juha-Matti, Kauhava

050 331 2213

jm.sarkaranta93@gmail.com

kalkkunatila

 
Sippola Harri, Kauhava

Sippola Harri, Kauhava

050 494 1114

harri.sippola@gmail.com

broileritila

Sydösterbotten, södra delen  
Haapoja Jussi, Kurikka

Haapoja Jussi, Kurikka

050 502 6582

haapojajussi@gmail.com

broileritila

 
Hannuksela Jussi, Teuva

Hannuksela Jussi, Teuva

050 325 4627

jussi.hannuksela@hotmail.com

nautatila

 
Huhtala Jani, Isojoki

Huhtala Jani, Isojoki

0400 906 021

janihuhtala@suomi24.fi

nautatila

 
Kasari Päivi, Kurikka

Kasari Päivi, Kurikka

050 534 0536

paivi.k.kasari@gmail.com

nautatila

 
Kujala Tapio, Kurikka

Kujala Tapio, Kurikka

050 331 8821

tapio.veikko.kujala@gmail.com

maitotila

 
Mäkelä Henri, Kurikka

Mäkelä Henri, Kurikka

0405131798

makela.henri@gmail.com

sikatila

 
Toija Antti, Kauhajoki

Toija Antti, Kauhajoki

040 825 6841

luomutoija@gmail.com

nautatila

 
Yli-Kivistö Antti, Karvia

Yli-Kivistö Antti, Karvia

040 542 6837

aylikivisto@gmail.com

nautatila

Södra Finland  
Ahonen Tomi, Uurainen

Ahonen Tomi, Uurainen

050 302 0361

tomi.ahonen@koivurannantila.fi

maitotila

 
Koli Salomon, Loimaa

Koli Salomon, Loimaa

0400 508 219

salomon.koli@gmail.com

nautatila

 
Matintalo Mikko, Huittinen

Matintalo Mikko, Huittinen

050 409 9624

mikko.matintalo@gmail.com

nautatila

 
Uotila Riku-Sippo, Kangasala

Uotila Riku-Sippo, Kangasala

0400 733 192

riku-sippo@peltolantila.fi

broileritila

 
Uusitalo Piia, Kankaanpää

Uusitalo Piia, Kankaanpää

040 774 8264

piia.a.uusitalo@gmail.com

nautatila

 
Välikoski Tuomas, Mänttä-Vilppula

Välikoski Tuomas, Mänttä-Vilppula

050 358 6661

tuomas@valikoski.fi

broileritila

 
Äijälä Kalle, Jokioinen

Äijälä Kalle, Jokioinen

040 761 5518

kalleaijala@gmail.com

maitotila