Edustajisto

Itikka osuuskunnan jäsenten päätösvaltaa käyttää jäsenten keskuudesta vaalipiireittäin valittu edustajisto. Itikka osuuskunnan edustajistoon kuuluu 45 edustajaa. Osuuskunnan alueen jakamisen vaalipiireihin ja valittavien edustajien lukumäärän vahvistaa hallintoneuvosto.

Edustajiston tavoitteena on kokoontua 1-2 kertaa vuodessa.

 

EDUSTAJISTON VALINTA

Edustajat valitaan osuuskunnan vaalijärjestyksessä määrätyllä tavalla suhteellista vaalitapaa noudattaen äänestyksellä postin tai Internetin välityksellä. Edustajat valitaan neljäksi vuodeksi kerrallaan. Edustajien toimikausi alkaa heti, kun vaalin tuloksesta on vaalijärjestyksen mukaisesti ilmoitettu.

 

Etelä-Pohjanmaa, eteläinen  
Haapoja Jussi, Kurikka

Haapoja Jussi, Kurikka

050 502 6582

haapojajussi@gmail.com

broileritila

 
Hakala Jarno, Teuva

Hakala Jarno, Teuva

040 575 4673

jarno.hakala@netti.fi

nautatila

 
Huhtala Jani, Isojoki

Huhtala Jani, Isojoki

0400 906 021

janihuhtala@suomi24.fi

nautatila

 
Kaistila Riina, Kurikka

Kaistila Riina, Kurikka

044 294 2828

riina.kaistila@netikka.fi

maitotila

 

Kohtamäki Tuomas, Kurikka

0400 968 901

tuppu.kohtamaki@gmail.com

nautatila

 

Kytölä Kai, Kurikka

0400 809 874

kai.kytola@gmail.com

maitotila

 
Peura Mikko, Kurikka

Peura Mikko, Kurikka

044 976 5490

m.peura90@gmail.com

nautatila

 
Toija Antti, Kauhajoki

Toija Antti, Kauhajoki

040 825 6841

luomutoija@gmail.com

nautatila

 
Yli-Kivistö Antti, Karvia

Yli-Kivistö Antti, Karvia

040 542 6837

aylikivisto@gmail.com

nautatila

Etelä-Pohjanmaa, keskinen  
Aro Kaija, Kauhava

Aro Kaija, Kauhava

0400 012 165

aro.kaija@netikka.fi

maitotila

 
Kangas Jussi, Lapua

Kangas Jussi, Lapua

050 599 1931

kangas.jussi@gmail.com

broileritila

 
Kukkonen Jaakko, Ilmajoki

Kukkonen Jaakko, Ilmajoki

040 569 1523

jaakko.kukkonen@gmail.com

maitotila

 
Laine Leena, Isokyrö

Laine Leena, Isokyrö

040 767 2408

leena.laine@netikka.fi

maitotila

 
Latvala Vesa K, Seinäjoki

Latvala Vesa K, Seinäjoki

040 550 7694

vesa.k@latvalanmaatila.fi

sikatila

 
Laukkonen Tuomas, Kauhava

Laukkonen Tuomas, Kauhava

0400 700 869

tuomas.laukkonen@gmail.com

maitotila

 
Nuuja Jukka, Vaasa

Nuuja Jukka, Vaasa

040 531 4415

jukka.nuuja@netikka.fi

sikatila

 

Ojala Tero, Ilmajoki

050 345 9360

kossunpossu@luukku.com

sikatila

 
Rintaniemi Samu, Lapua

Rintaniemi Samu, Lapua

0400 903 431

s.rintaniemi@gmail.com

nautatila

 
Sandelin Petter, Seinäjoki

Sandelin Petter, Seinäjoki

0400 227 755

sandelin.petter@gmail.com

broileritila

 
Saunamäki Anssi, Ilmajoki

Saunamäki Anssi, Ilmajoki

040 547 0176

anssi.saunamaki@netikka.fi

broileritila

 
Sippola Harri, Kauhava

Sippola Harri, Kauhava

050 494 1114

harri.sippola@gmail.com

broileritila

Etelä-Suomi  
Kuusisto Jussi, Forssa

Kuusisto Jussi, Forssa

0500 781 438

juskus@surffi.net

sikatila

 
Litja Pekka, Vihti

Litja Pekka, Vihti

040 543 9343

pekka.litja45@gmail.com

sikatila

 
Mäkelä Ossi, Loimaa

Mäkelä Ossi, Loimaa

044 376 4799

ossi.makela@seutuposti.fi

nautatila

 
Savela Juha, Sastamala

Savela Juha, Sastamala

044 555 0550

juha.savela@savelantila.com

sikatila

 
Sipilä Juha, Sastamala

Sipilä Juha, Sastamala

050 529 8900

juha.sipila@kahnu.fi

sikatila

 
Uotila Riku-Sippo, Kangasala

Uotila Riku-Sippo, Kangasala

0400 733 192

riku-sippo@peltolantila.fi

broileritila

 
Välikoski Tuomas, Mänttä-Vilppula

Välikoski Tuomas, Mänttä-Vilppula

050 358 6661

tuomas@valikoski.fi

broileritila

Järviseutu-Suomenselkä  
Alatalo Matti, Soini

Alatalo Matti, Soini

0400 166 401

matti.alatalo@pp8.inet.fi

nautatila

 
Kangasaho Seija, Vimpeli

Kangasaho Seija, Vimpeli

0400 604 211

heikki.kangasaho@pp1.inet.fi

maitotila

 
Kari Ville, Alajärvi

Kari Ville, Alajärvi

0500 186 054

ville.karintila@gmail.com

maitotila

 
Kohtamäki Juha, Kuortane

Kohtamäki Juha, Kuortane

0400 205 216

juha.kohtamaki@kuusnetikka.fi

nautatila

 
Kraatari Mikko, Lappajärvi

Kraatari Mikko, Lappajärvi

040 572 7058

mikko.kraatari@gmail.com

nautatila

 
Mäki-Pollari Tellervo, Alavus

Mäki-Pollari Tellervo, Alavus

040 545 3211

tellervomp@gmail.com

maitotila

 
Paavola Juhana, Alavus

Paavola Juhana, Alavus

050 321 4482

paavola.juhana@gmail.com

nautatila

 
Salo Matti, Alavus

Salo Matti, Alavus

040 585 8775

matti.salo7@gmail.com

sikatila

 
Ylitalo Pasi, Alajärvi

Ylitalo Pasi, Alajärvi

040 557 3152

pasiylit@hotmail.com

maitotila

Keski-Pohjanmaa  
Ala-Kopsala Marjo, Toholampi

Ala-Kopsala Marjo, Toholampi

040 575 3431

marjo-ala-kopsala@kotinet.com

maitotila

 
Anttila Juha, Veteli

Anttila Juha, Veteli

040 962 5998

juha.anttila@veteli.fi

nautatila

 
Huhtala Ville, Kokkola

Huhtala Ville, Kokkola

044 207 8380

huhtala.v@kotinet.com

maitotila

 
Kujala Antti T, Halsua

Kujala Antti T, Halsua

040 567 0163

antti.kujala@halsua.fi

nautatila

 
Pietilä Kari, Kokkola

Pietilä Kari, Kokkola

040 527 7660

karipietila@hotmail.fi

maitotila

 
Pulkkinen Ilkka, Veteli

Pulkkinen Ilkka, Veteli

040 523 4458

ilkka.pulkkinen@kase.fi

maitotila

 
Rekilä Sirpa, Kannus

Rekilä Sirpa, Kannus

0400 665 199

sirpa.rekila@gmail.com

nautatila

 
Salmela Lasse, Perho

Salmela Lasse, Perho

040 912 5037

mtysalmela@gmail.com

maitotila